دانلود آهنگ جدید تجلیل از قصه گوی «شب بخیر کوچولو»

rahil آهنگ

در سومین پویش ملی آیین سخن ویژه نگهبانی از زبان فارسی از مریم نشیبا گوینده پیشکسوت رادیو و مجری برنامه «شب بخیر کوچولو» تقدیر شد.
به گزارش «» به نقل از جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، در این مراسم که در استودیوی هشت ساختمان شهدای رادیو برگزار می‌شد، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، علیرضا سلیمانی رئیس فرهنگستان هنر ، دکتر محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، محمد رضا زمردیان معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دکتر مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی وزارت آموزش و پرورش، شفیق‌الله شرق، سفیر فرهنگی تاجیکستان استادان و هنرمندان زبان فارسی حضور داشتند.

دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی گفت: نقش صدا و سیما در پاسداشت زبان فارسی نقش بی بدیلی است و امروز رادیو ایران یک نمونه دقیق می تواند برای این کار باشد چرا که رادیو ایران رسانه طراز در زبان و ادبیات فارسی است.
شاه آبادی اضافه کرد: واژه های مصوب فرهنگستان واژه های پیشنهادی شنوندگان رادیو ایران است و این باعث افتخار است.
وی با اشاره به اینکه برای نگهبانی از زبان فارسی عزم ملی در کشور احتیاج است، گفت: فقدان مدیریت فضای مجازی در این حوزه این چشمه را آلوده می کند و فضای مجازی ارکان زبان فارسی را هدف قرار داده و آسیب زاست.
شاه آبادی افزود: آموزش های مختلفی باید در منابع درسی و دانشگاهی ارائه شود چراکه متاسفانه کاربرد زبان بیگانه نوعی افتخار محسوب می شود و رسانه وظیفه دارد فرهنگسازی کند.
صداوسیما به هنرمندان و آثاری که بهترین بیان فارسی را رعایت کردند جایزه بدهد
غلامعلی حداد عادل با اشاره به تاکید رهبری در دیدار با شاعران ایران که شامگاه دوشنبه اتفاّق افتاد گفت: ایشان از صداوسیما گله مند بودند و ما باید این موضوع را جدی بگیریم البته این برای اولین بار نیست که ایشان تذکر می‌دهند بارها به شورای عالی انقلاب گفتند که باید از زبان فارسی نگهبانی کنیم.

وی ادامه داد: ما محیط زیست طبیعی و فرهنگی داریم که اولی محیط طبیعی ایران را تشکیل می‌دهد که شامل دریاچه ها، کوهها، رودها و گیاهان است.آسیب هایی که به محیط زیست طبیعی وارد می‌شود در کوتاه مدت قابل جبران نیست. مثلا به اتفاقی که برای دریاچه ارومیه افتاد توجه کنید. حال زبان فارسی که زیست بوم فرهنگی ماست اگر آسیب ببیند جبران آن خیلی سخت تر خواهد بود.
حداد عادل تصریح کرد: مهمترین رکن زیست بوم فرهنگی ما زبان فارسی و ادبیات فارسی است، همان طور که محیط زیست طبیعی ارزشمند است، محیط زیست فرهنگی هم ارزشمند است.
وی ادامه داد: صداوسیما آیینه زبان فارسی است. اگر در آن به زبان فارسی بی مبالاتی شود این اتفاق در جامعه تسری پیدا می‌کند. مثلا استفاده از واژه های بیگانه به جای فارسی مانند جواز استفاده بی حساب از واژه های بیگانه است. در ده سال گذشته یکی از برنامه های ما در فرهنگستان ارتباط با صداوسیما است. به آنها گفتیم ما در حفظ زبان فارسی شریک شما هستیم .ما در بنیاد سعدی هم در این زمینه تلاش می‌کنیم که به جذب علاقه مندان زبان فارسی حتی در میان غیر ایرانیها بپردازیم.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به سیر تطور زبان فارسی در عصر حاضر گفت: امروز هر کسی نویسنده و خبرنگار است بنابراین کنترل بر فضای انتشارات ممکن نیست. به جای آن باید به رشد و ترویج زبان بپردازیم. صداوسیما در این زمینه نقش مهمی می‌تواند داشته باشد.

حداد عادل نیز از پیشنهاد جایزه به اثر برگزیده در پاسداشت زبان فارسی که توسط مدیر رادیو ایران مطرح شده بود، استقبال کرد و گفت: پیشتر تجاربی در این زمینه داشتیم. این پیشنهاد هم خوب است ولی به دلیل خصوصیات موجود در اهل هنر باید به یکسری ظرافت ها توجه کرد. مثلا من ۵۰ سال است که کارهای هنری آقای عالی نصیریان را پیگیری می‌کنم وتا به حال عبارت غلط از ایشان نشنیده‌است. پیشنهاد می‌کنم جایزه مورد نظر به فرد اعطا شود. فردی که بهترین بیان را در آثار یک سال اخیر در زبان فارسی داشته است.
حداد عادل افزود: حتی خود صداوسیما می‌تواند این جایزه را از برنامه های خودش آغاز کند و هرسال در جشنواره های صداوسیما یک جایزه را به بهترین اثر از نظر رعایت اصول زبان فارسی اختصاص دهد.

شاید دوست داشته باشید:

دانلود آهنگ جدید کوچک‌ترین اشتباه آمریکا نفت را ۲۰۰ دلار می‌کند

در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری […]

دانلود آهنگ جدید ظریف وارد پاکستان شد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به چند کشور آسیایی شامگاه پنجشنبه برای دیدار با مقام […]

دانلود آهنگ جدید تبريک ترامپ به پیروزی حزب حاکم هند در انتخابات

به گزارش «» به نقل از خبرگزاري صداوسيما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیام تبریکی به نارندرا مودی نخست […]